مقالات

ساعت نبضی چیست و چگونه کار می کند؟

ساعت نبضی چیست

ساعت نبضی (همچنین به عنوان ساعت مچی نبضی یا فیتنس ترکر نیز شناخته می‌شود) یک دستگاه الکترونیکی است که  یکی از انواع مدل‌های ساعت اتوماتیک بحساب می‌آیند این ساعت‌ها  برای انجام فعالیت خود نیازی به باتری ندارد و طراحی آن به شکلی است که انرژی خود را از حرکت دست و تپش نبض شما به دست می‌آورد. این ساعت‌ها عمدتاً در فعالیت‌های ورزشی و تمرینات بدنی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ساعت نبضی از چندین سنسور استفاده می‌کند تا اطلاعات ضربان قلب شما را اندازه‌گیری کند. سنسورهای قلب در دستگاه به صورت تماسی یا غیر تماسی کار می‌کنند.

1. سنسور تماسی: برخی ساعت‌های نبضی دارای سنسور تماسی هستند که با قرار گرفتن بر روی پوست شما، ضربان قلب را تشخیص می‌دهند. این سنسورها از روش‌هایی مانند فتوپلثیسموگرافی (Photoplethysmography) استفاده می‌کنند تا تغییرات نوری در پوست را اندازه‌گیری کنند که با تغییرات ضربان قلب مرتبط است.

2. سنسور غیرتماسی: برخی ساعت‌های نبضی دارای سنسورهای غیرتماسی هستند که با استفاده از فناوری‌هایی مانند شتاب‌سنج و ژیروسکوپ، حرکات بدنی شما را ثبت می‌کنند و از طریق الگوریتم‌های پیچیده، ضربان قلب را تخمین می‌زنند. این نوع سنسورها از پوست جدا بوده و بر روی مچ شما قرار می‌گیرند.

طراحی خاص

مهندسی و طراحی ساختار ساعت نبضی بسیار تخصصی‌تر و حرفه‌ای‌تر از ساعت‌های رایج بازار است. طراحی منحصر به فرد، استفاده از بهترین متریال‌ها برای بدنه و شیشه محافظ، و دیده شدن ساختار درونی در نمای ظاهری این ساعت‌ها، همگی از ویژگی‌های منحصر به فردی هستند که شخصیتی خاص و جذاب به آنان بخشیده‌اند؛ شخصیتی که در کمتر ساعت مچی و استایلی به چشم می‌خورد.

دیدگاهتان را بنویسید